آخرین اخبار پر بیننده‌ترین اخبار حرف مردم
همه اخبار اخبار برگزیده
  X  
تاریخ خبر : یکشنبه 1391.09.26 - 23:04
صفحه نمايش رتيناي اپل چطور کار مي کند؟


گويا آي تي / اين روزها همه از صفحه نمايش رتيناي شرکت اپل صحبت مي کنند. اين صفحه نمايش واقعا اعجاب انگيز است، يک صفحه نمايش که تشخيص پيکسل ها در آن براي چشم انسان تقريبا غير ممکن است. فناوري رتينا يک فناوري سخت افزاري جالب از اپل است که توانسته تکنولوژي صفحه نمايش ها را يک قدم بلند به جلو پيش ببرد. اما اجازه دهيد ببينيم اين فناوري در حقيقت چيست و چطور کار مي کند:

خطوط و پيکسل ها:
در بحث تلويزيون ها با صفحه نمايش ۱۰۸۰PPI ( پيکسل در هر اينچ )، عدد ۱۰۸۰بيانگر تعداد خطوطي است که به صورت عمودي سطح صفحه نمايش را تشکيل داده اند. اما خطوط افقي صفحه نمايش چطور؟‌ در اين صفحه نمايش هاي ۱۰۸۰PPI خطوط افقي ۱۹۲۰ عدد است. ضرب اين دو عدد= ۲,۰۷۳,۶۰۰ ، اين عدد بيانگر تعداد پيکسل هايي است که در اين صفحه نمايش وجود دارد.
علاوه بر اين، هر چقدر صفحه نمايش بزرگ باشد، تعداد پيکسل ها به همين مقدار ثابت مي ماند.به اين معني که هر چه PPI بيشتر باشد، صفحه نمايش ۱۰۸۰ هم کوچکتر مي شود و پيکسل ها نيز سخت تر تشخيص داده مي شوند.

تست DPI:
روزنامه ها ( يا هر نوع نمونه چاپي ديگر ) براي نمايش تصاوير از نقطه ها استفاده مي کنند که اين نقطه ها وضوح تصوير را تشکيل مي دهند. درست مثل پيکسل ها، اين نقطه هاي کوچک هستند که کليت تصاوير را در نمونه هاي چاپي به وجود مي آورند. هر چه تعداد نقاط بيشتر باشد، کيفيت تصاوير و عکس ها و متن ها بيشتر مي شود. با اين که در نمونه هاي چاپي مي توان از رنگ ها براي بهبود کيفيت تصاوير هم استفاده کرد اما مهم ترين عامل همان اندازه نقاط است که تاثير فراواني در کيفيت نهايي دارد.
در نمونه هاي چاپي از واحد DPI ( نقطه در هر اينچ ) براي تعيين کيفيت تصاوير استفاده مي شود. هر چه تعداد نقاط بيشتر باشد شما سخت تر متوجه اين نقاط مي شويد و به جاي اين نقاط، خود تصوير را مي بينيد. اگر بخواهيم در مورد صفحه نمايش ها بحث کنيم، بايد گفت که هر چه تعداد خطوط افقي و عمودي در يک صفحه نمايش بيشتر باشد، کيفيت تصاوير هم بيشتر مي شود، به اين علت که تشخيص پيکسل ها مشکل تر مي شود. در مورد صفحه نمايش ها به جاي DPI از PPI ( پيکسل در هر اينچ ) استفاده مي شود.

اپل اثبات کرده که محدوديت چشم انسان براي مشاهده يک تصوير از فاصله ۱۰ تا ۱۲ اينچي ۳۰۰PPI است. در حال حاضر صفحه نمايش هاي رتيناي آيفون ۴ و ۴ اس و ۵ ۳۲۶PPI هست که اين يعني چشم انسان نمي تواند پيکسل ها را در اين صفحه نمايش ها تشخيص دهد و در نتيجه تصاوير را با بالاترين کيفيت و وضوح ممکن مي بيند.
در مورد صفحه نمايش هاي رتيناي اپل، کلا يک مقياس ديگر وجود دارد: PPD يا پيکسل در هر درجه. در PPD دو پيکسل که در فاصله مطلوب بين دو چشم قرار دارند و يک درجه از هم فاصله دارند در نظر گرفته مي شوند، سپس تعداد پيکسل هايي که در بين اين فاصله وجود دارند محاسبه مي شوند. عددي که در انتها به دست مي آيد همان ميزان PPD يا پيکسل در هر درجه است.براي ۳۰۰ پيکسل در ۱۰ اينچ، PPD بايد ۵۳ باشد. به اين معني که هر چيزي بيشتر از ۵۳ در فاصله ۱۰ اينچ رتينا محسوب مي شود. مسلما PPD با توجه به نوع صفحه نمايش و فاصله ديد مطلوب فرق مي کند. به عنوان مثال يک مک بوک پرو ‍۱۵ اينچي با صفحه نمايش رتينا ۷۷ PPD دارد ولي PPI آن ۲۲۰ است.

در زير، ليستي از PPI، PPD، وضوح و فاصله ديد مطلوب همه دستگاه هاي داراي صفحه نمايش رتينا را مشاهده مي کنيد:
iPhone 4/4S/4th Gen Touch: ۳۲۶ PPI, 57 PPD, 960×۶۴۰, ۱۰″
iPhone 5/5th Gen Touch: 326 PPI, 57 PPD, ۱۱۳۶×۶۴۰, ۱۰″
iPad (3rd and 4th Gen): 264 PPI, 69 PPD, 2048×۱۵۳۶, ۱۵″
MacBook Pro (15″): ۲۲۰ PPI, 77 PPD, 2880×۱۸۰۰, ۲۰″
MacBook Pro (13″): ۲۲۷ PPI, 79 PPD, 2560×۱۶۰۰, ۲۰″

سوال اينجاست که چطور ممکن است اين همه پيکسل در فضاي به اين کوچکي در کنار هم قرار بگيرند. واقعيت اين است که اگر پيکسل ها بيش از حد به هم نزديک باشند، آنگاه تصوير خراب مي شود. اپل هم براي اين که اين مشکل پيش نيايد با تلاش فراوان توانسته اين همه پيکسل را در رديف هاي بسيار نزديک به هم طوري کنار هم جاي دهد که هيچ پيکسلي سيگنال پيکسل هاي ديگر را دچار مشکل نکند.

نظر شما
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: