بازار سرد مسکن در مشهد
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1391/08/15 شماره انتشار 18260
نويسنده: علي بيات a.bayat@khorasannews.com
عکس: دهقاني

بازار مسکن به خواب پاييزي فرو رفته است و دست اندرکاران و فعالان اقتصادي آن را رکود تلقي مي کنند. بنگاه ها و مشاوران املاک نيز معتقدند، بازار خريد و فروش مسکن و اجاره بها در فصل پاييز سرد و بي روح شده است. کارشناسان دلايل مهم اين رکود را نوسان نرخ ارز، افزايش قيمت مصالح ساختماني، افزايش قيمت مسکن، متعادل نبودن عرضه و تقاضا و نبود نظارت کافي بر نقل و انتقالات بازار مي دانند. به نظر کارشناسان با پايان يافتن فصل نقل و انتقالات، رهن و اجاره،رکود بازار مسکن بيشتر شده به طوري که طي چند سال اخير اين نوع رکود بي سابقه بوده است.

برخي از فعالان اقتصادي هم عقيده دارند تا زماني که نرخ دلار و ارز فروکش نکند، اين وضع ادامه خواهد داشت و خريدار براي خريد خانه ريسک نمي کند. در اين ميان تلاش مسئولان براي سر وسامان دادن به وضعيت آشفته اجاره بها و مسکن و کنترل قيمت ها، موفقيت آميز نبوده است. با اين حال شهروندان و مستاجران براي خريد و اجاره بايد به بنگاه هايي مراجعه کنند که کد رهگيري داشته باشند تا تخلفات احتمالي از طريق سيستم جامع سامانه املاک و مستغلات قابل پيگيري باشد.

بازار بي ثبات و غيرقابل پيش بيني

متصدي يک بنگاه مشاور املاک با اشاره به وضعيت بازار مسکن در مشهد به خراسان رضوي گفت: تا قيمت دلار ثابت نشود و قيمت مصالح ساختماني کاهش نيابد، وضعيت بازار مسکن تغييري نخواهد کرد. فروشندگان املاک به اميد بالا رفتن قيمت ها هستند و خريداران ريسک نمي کنند و از خريد مسکن با قيمت هاي فعلي پرهيز مي کنند.

مشاور املاک ديگري هم در منطقه الهيه مشهد با اشاره به وضعيت نابسامان قيمت مسکن و اجاره بها گفت: برخي از مالکان اصلاً در زمينه قيمت اجاره بها يا فروش ملک کوتاه نمي آيند و مترصد فرصتي هستند تا با قيمت هر چه بالاتر معامله کنند. محمدزاده افزود: متاسفانه بازار در حال حاضر بي ثبات و غيرقابل پيش بيني است.

رکود نسبي حاکم بر بازار مسکن

رئيس اتحاديه مشاوران املاک مشهد در اين باره به خراسان رضوي گفت: التهاب بازار و افزايش قيمت مسکن، رکودي نسبي را بر بازار خريد و فروش ملک حکم فرما کرده است. صادق عابدزاده سعيدي افزود: در پي نوسانات شديد نرخ ارز، بازار مسکن هم دچار التهاب شده است. وي با اشاره به بالا رفتن قيمت تمام شده واحدهاي مسکوني تصريح کرد: موارد مختلفي در تعيين قيمت مسکن نقش دارد که در اين ميان افزايش هزينه هاي ساخت مانند قيمت مصالح ساختماني و همچنين دستمزد کارگران فني، تاثير زيادي در افزايش قيمت ها داشته است.

وي بخش عمده اقتصاد کشور را مسکن محور دانست و متذکر شد: از آن جا که بازار مسکن و ساخت و ساز در کشور صنعتي مادر به شمار مي آيد، رونق يا رکود آن مشاغل متعددي را تحت الشعاع قرار مي دهد و در ميزان اشتغال نيز تاثيرگذار است. به همين دليل رونق بازار مسکن همواره بايد حفظ شود.

وي تاکيد کرد: اگر انبوه سازان، حاشيه امنيت داشته باشند و بتوانند به ساخت و ساز خود ادامه دهند، مسلماً التهاب موجود برطرف خواهد شد و شرايط براي فروشندگان و خريداران هم مناسب مي شود.

وي با اشاره به اين که فرهنگ سازي در تعديل قيمت هاي مسکن و اجاره بها موثر است، گفت: سيستم جامع سامانه املاک و مستغلات چند سال است راه اندازي شده و لازم است شهروندان براي هر نوع معامله ملکي به بنگاه هايي مراجعه کنند که پروانه و کد رهگيري دارند؛ چون آمارگيري و نظارت بر آن ها آسان تر است و اهرم فشار به شمار مي رود.وي با بيان اين که در ديگر استان ها نهادها و سازمان هايي مانند دارايي و ثبت اسناد همکاري و همراهي بيشتري در مورد املاک دارند، گفت: دليل موفقيت ديگر استان ها اين است که بدون کد رهگيري قرارداد را معتبر نمي دانند.

قيمت ها واقعي نيست

وي اذعان داشت: قيمت مسکن و اجاره بها واقعي نيست و مالکان قيمت کارشناسي بنگاه ها را قبول نمي کنند. وي پيش بيني کرد وضعيت بازار مسکن و اجاره بها تا پايان سال آرام شود. وي افزود: طرح هاي تنبيهي براي کنترل بازار مسکن و قيمت ها چندان موثر نخواهد بود و بايد براي تشويق مالکان به منظور متعادل کردن قيمت ها تدابير ديگري اتخاذ شود.

۶۰۰ هزار واحد مسکن مهر خالي در کشور

در عين حال نماينده مردم مشهد و کلات هم با اشاره به اين که طرح تعزيراتي قيمت مسکن در تهران و کلان شهرهاي کشور اجرايي شده است، به خراسان رضوي گفت: براساس اين طرح مالک اگر قيمت را ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال قبل بيشتر کند، به تعزيرات معرفي مي شود.

دکتر اميرحسين قاضي زاده افزود: مالکان و مستاجران بايد در بنگاه هاي املاک قراردادي تنظيم کنند که کد رهگيري داشته باشد و سازمان مسکن و شهرسازي و اصناف و... موارد تخلف را پي گيري کنند.

وي در پاسخ به سوال خراسان که گفته مي شود طرح تعزيراتي در کشور فقط در تهران و کرج اجرايي شده است، افزود: طرح تعزيراتي قيمت مسکن در تهران و کليه کلان شهرها اجرايي شده است و بايد پي گيري کنيم که چرا اين طرح هنوز در برخي کلان شهرها اجرايي نشده است.

دکتر قاضي زاده ضمن تاکيد بر توليد مسکن اجاره اي افزود: درحال حاضر در کشور ۶۰۰ هزار واحد مسکن مهر خالي وجود دارد که مي توان با احداث مسکن بيشتر عرضه و تقاضا را کنترل کرد.

وي افزود: ساخت منازل اجاره اي در کاهش قيمت اجاره مسکن بسيار تاثيرگذار است و مجلس شوراي اسلامي مقرر کرده با اخذ ماليات در مورد قيمت زمين و خريد املاک گران قيمت کمکي به کنترل بازار مسکن کند. وي افزود: با توجه به اين که مالکان بدون هيچ ضابطه اي قيمت ها را تعيين مي کنند بايد قيمت اجاره بها تعرفه اي شود.

دکتر قاضي زاده افزود: پايان يافتن فصل جابه جايي در بازار مسکن به ويژه رهن و اجاره در راکد شدن بازار مسکن تاثير زيادي خواهد داشت.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: