شهروند الکترونيک
درگاه خدمات الکترونيک قضايي
بايت - مورخ چهارشنبه 1391/05/11 شماره انتشار 18182

اين هفته تصميم گرفتيم تا شما را با خدمات الکترونيکي قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران آشنا کنيم. با توجه به افزايش روزافزون ارائه خدمات الکترونيک توسط سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف و لزوم توجه به اين موضوع، مسئولان قوه قضائيه نيز با ارائه خدماتي در سامانه اينترنتي

www.adliran.ir

تلاش کرده‌اند تا از حجم مراجعات مردمي به مراجع قضايي بکاهند. در مرحله اول اجراي اين طرح، برخي از خدمات قضايي به صورت الکترونيک به متقاضيان ارائه شده است که در اين هفته به آن‌ها اشاره مي‌کنيم. البته بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که در مرحله آزمايشي ارائه اين خدمات، تنها امکان ثبت و پيگيري دادخواست‌هاي مربوط به مجتمع قضايي عدالت تهران امکان‌پذير است.

ثبت و پيگيري دادخواست

يکي از خدماتي که در اين سامانه ارائه شده است، امکان ثبت و پيگيري دادخواست است. براي انجام اين کار کافي است پس از مراجعه به پايگاه اينترنتي فوق، روي گزينه مربوط به آن کليک کنيد. در اين صورت به صفحه مربوط به آن هدايت خواهيد شد. در اين صفحه مي‌توانيد گزينه تقديم دادخواست را براي ثبت اوليه آن انتخاب کنيد. ضمن آن‌که در همين صفحه گزينه‌هاي اصلاح دادخواست، چاپ دادخواست، پيگيري دادخواست و افزودن دلايل و منضمات نيز وجود دارد و با وارد کردن کد رهگيري مربوطه که در پايان مراحل ثبت دادخواست به شما داده مي‌شود قابل دسترسي است.

اما اولين مرحله همان تقديم دادخواست است که بايد دنبال کنيد. انجام اين کار نيز بسيار ساده است و مي‌توانيد مراحل آن را مطابق آن‌چه که در صفحه مربوط به آن توضيح داده شده است، دنبال کنيد.

ثبت و پي‌گيري شکوائيه

تقديم شکوائيه نيز مشابه تقديم دادخواست است و شما مي‌توانيد مراحل آن را مطابق مرحله قبل انجام دهيد.

شايان ذکر است پس از پايان ثبت دادخواست و شکوائيه، لازم است تا با کد رهگيري مربوطه به دفاتر خدمات الکترونيکي قضائي مراجعه کنيد. در حال حاضر 4 دفتر خدمات الکترونيک قضائي در تهران داير شده که آدرس و مشخصات آن‌ها در اين سامانه درج شده است.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: