سبک زندگي
آشنايي با روش هاي پايين آوردن تب در منزل
خراسان جنوبي - مورخ سه‌شنبه 1390/06/08 شماره انتشار 17921

تب در واقع يک مکانيسم دفاعي طبيعي بدن است که در پاسخ به عوامل بيماري زا ايجاد مي شود. در واقع بدن با بالا بردن دما زمينه از بين بردن ميکروب ها و ويروس هاي مهاجم را به وسيله عوامل دفاعي بهتر فراهم مي کند. به همين دليل توصيه مي شود که در بزرگسالان و کودکان بالاي 5 سال در صورت بروز تب بلافاصله به مصرف دارو و قطع تب اقدام نکنيد، مگر اين که دما از 2/38 بالاتر برود. اما در کودکان زير 5 سال به دليل خطر بروز تشنج، در صورت بروز تب حتي اگر کم هم باشد، بايد آن را به دقت کنترل کرد. دماي طبيعي بدن براي يک فرد حدود 5/36 تا حدود 5/37 است و دماي بالاتر از آن تب محسوب مي شود. البته در کودکان زير سن دبستان اين مقدار کمي بالاتراست (بسته به دماي هوا، فعاليت و نوع پوشش). فراموش نکنيد که براي ارزيابي ميزان جدي بودن تب و بيماري، بايد به وجود ساير علايم توجه کرد. اگر تب به خصوص در کودکان همراه با گيجي و خواب آلودگي، بي قراري شديد، سردرد شديد، درد شکمي، دانه هاي پوستي غيرمعمول، سفت شدن عضلات گردن، گوش درد، ناتواني در بلع غذا، اسهال و استفراغ و اختلال تنفسي جدي باشد، اين نوع تب را بايد جدي بگيريد و سريعا به پزشک مراجعه کنيد. با استفاده از يک سري روش هاي ساده در منزل مي توان تب را کاهش داد:

1- در قدم اول سعي کنيد لباس فرد تب دار را سبک کنيد و تا حدممکن لباس هاي نخي و آزاد به او بپوشانيد. دماي اتاق هم بايد ملايم باشد. از فرد تب دار بخواهيد که استراحت کند و در صورت نياز به پوشش، فقط از يک ملحفه نازک استفاده کنيد.

2- قدم بعدي استفاده از داروي استامينوفن ( قطره ، قرص يا شياف ) در کودکان و استفاده از استامينوفن، ايبوپروفن و آسپرين در بزرگسالان است. در کودکان ميزان مصرف استامينوفن با توجه به وزن آن ها تعيين مي شود و در صورتي که قطره يا قرص موثر نبود بايد به سراغ شياف رفت. اگر استامينوفن تب کودک را پايين نياورد، مي توان با تجويز پزشک در کودکان بالاي 6 ماه از شربت ايبوپروفن استفاده کرد. هيچ گاه در افراد زير18 سال از آسپرين براي پايين آوردن تب استفاده نکنيد چون خطر ايجاد عارضه اي به نام سندروم ري وجود دارد که باعث آسيب به مغز و حتي مرگ مي شود.

3- پاشويه کردن با آب ولرم يا مخلوط آب ولرم و سرکه کمک زيادي به پايين آوردن حرارت بدن مي کند. همچنين مي توان يک حوله يا دستمال را با آب ولرم مرطوب کرد و روي پا،دست ها، کشاله ران و گردن گذاشت. از آب سرد براي پاشويه استفاده نکنيد، چون آب سرد موجب انقباض و جمع شدن رگ ها مي شود و تبادل دمايي را کاهش مي دهد، در نتيجه بدن نمي تواند حرارت اضافي خود را از دست بدهد. هرگز از الکل براي پاشويه به خصوص در کودکان استفاده نکنيد، چون به راحتي از طريق پوست جذب مي شود و ايجاد مسموميت مي کند.

4- سعي کنيد که به فرد يا کودک تب دار به فواصل معين مايعات بخورانيد، چون تب باعث از دست رفتن آب بدن و خطر کم آبي مي شود. اين مايعات مي تواند شامل آب، آبميوه هاي طبيعي ( مثل آب مرکبات) يا سوپ رقيق باشد. دقت کنيد که مايعات خيلي سرد يا داغ نباشد.

5- نوشيدن دم کرده گياهاني مثل بومادران، گل بنفشه، پوست بيد و گل بابونه ( با مشاوره پزشک يا داروساز) مي تواند به کاهش تب کمک زيادي بکند. البته استفاده از دم کرده هاي گياهي در کودکان زير 6 سال به دليل احتمال ايجاد حساسيت توصيه نمي شود و حتي در بزرگسالان با سابقه حساسيت به فرآورده هاي گياهي بايد با احتياط مصرف شود.

دکتر نعيمه نوبخت – تصوير سازي از مريم باقريامتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
فاطمه :
عالی بود
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: