کوليت روده علايم و راه هاي د رمان
خراسان - مورخ چهارشنبه 1388/04/31 شماره انتشار 17318
نويسنده: عظيمي مروي

بيماري هاي گوارشي طي سال هاي اخير در کشور افزايش چشمگيري پيدا کرده است.

تغيير شيوه زندگي، رواج مصرف فست فودها، داشتن تغذيه ناسالم و افزايش استرس و فشارهاي عصبي، مهم ترين دليل بروز ناراحتي هاي گوارشي در سنين مختلف است. با وجود اين که عوامل ژنتيکي نقش بسيار مهمي در ابتلا به انواع بيماري هاي گوارشي ايفا مي کند اما به طور قطع براي ابتلا به هر يک از انواع اختلالات گوارشي از جمله کوليت روده، سندروم روده تحريک پذير، زخم معده، زخم روده و زخم اثني عشر، نياز به چندين عامل داريم که تغذيه ناسالم، يکي از مهم ترين آن هاست.

هم چنين در بيشتر اختلالات گوارشي ناديده گرفتن علايم بيماري، مراجعه نکردن به پزشک و تکميل نکردن دوره درمان، وضعيت بيمار را بدتر مي کند و به اين ترتيب مي توان دريافت آگاهي و کسب اطلاعات از اين بيماري ها، مي تواند راهگشاي بسياري از مبتلايان و هشداري براي کساني که در معرض ابتلا به اين بيماري ها قرار دارند، باشد. در اين مطلب قصد داريم درباره بيماري کوليت روده گفت وگو کنيم.

دکتر سيامک خالقي فوق تخصص گوارش و کبد در پاسخ به اين سوال که بيماري کوليت چه بيماري است؟ مي گويد: در واقع کوليت به دسته اي از بيماري ها اطلاق مي شود که التهاب در روده بزرگ اتفاق افتاده باشد. در صورتي که عامه مردم به اشتباه هر نوع درگيري و يا بيماري روده را با عنوان کوليت توصيف مي کنند. دردشکم، تغيير در نحوه اجابت مزاج، اسهال، نفخ شکم و يبوست، علايم بيماري روده تحريک پذير است در صورتي که بسياري از مردم تصور مي کنند اين علايم، نشانه کوليت عصبي است. در کوليت عصبي ما شاهد بروز التهاب در روده بزرگ هستيم.

درگيري التهابي روده، زماني اتفاق مي افتد که در داخل روده زخم هايي ايجاد مي شود که مي تواند وسيع و شديد و با علايمي از جمله درد شکم، خونريزي و کاهش وزن همراه باشد که البته در برخي موارد همراه اسهال است و بسته به محل زخم ها و وسعت و شدت آن، اقدامات درماني براي درمان بيمار صورت مي گيرد. بيماري سير مداوم و مزمني دارد و مبتلايان بايد تحت نظر پزشک باشند و دوره درمان را تکميل کنند. با کاهش و يا قطع علايم، درمان نبايد قطع شود زيرا ممکن است بيماري به مدت طولاني خاموش باشد. درصد کمي از بيماران ممکن است در درازمدت، علايم بدخيمي نشان دهند و نياز به کولونوسکوپي پيدا کنند و پس از نمونه برداري و درصورت تشخيص پزشک، نياز به اقدامات درماني بيشتري داشته باشند. کوليت هاي التهابي طيف وسيعي دارد و با خونريزي مختصر شروع مي شود و مي تواند منجر به بروز يک بيماري بسيار بدخيم شود که با دارو درمان نمي شود و نياز به جراحي دارد. مراجعه سريع به پزشک، انجام کولونوسکوپي و نمونه برداري، مصرف دارو و پي گيري توصيه اکيد ما به مبتلايان است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران درباره عوامل ابتلا به کوليت روده مي گويد: اين دسته از بيماري ها اغلب زمينه ارثي دارند و عفونت هاي روده و استرس هاي محيطي به بروز بيماري کمک و آن را تشديد مي کند. عوامل محيطي از جمله غذا، سيگار و به خصوص استرس هاي محيطي تشديدکننده است. اما وجود زمينه ژنتيکي براي ابتلا به آن ضروري است. کساني که در سطح وسيعي دچار زخم روده شده اند و سال ها از شروع بيماري آن ها مي گذرد و درمان نشد ه اند، در خطر ابتلا به سرطان روده قرار دارند.

داروهاي خوراکي و موضعي مي تواند کنترل کننده بيماري باشد و در صورتي که فرد در مرحله شروع بيماري باشد، بيماري اش به راحتي قابل کنترل است و مي توان آن را درمان کرد.

اغلب به اين بيماران توصيه مي شود موادغذايي تحريک کننده مثل قهوه، شکلات، ادويه، ترکيبات مصنوعي مثل سوسيس و کالباس مصرف نکنند. مصرف کمي شير مشکلي براي بيشتر بيماران ايجاد نمي کند و بيماران براي مصرف ميوه، سبزي و پروتئين منعي ندارند.

وي درباره ريزش مو در برخي بيماران مبتلا به کوليت روده گفت: ريزش مو جزو علايم بيماري نيست اما ممکن است در اثر مصرف برخي داروها، استرس شديد و يا ايجاد حساسيت پوستي، بيمار ريزش مو پيدا کند. شيوع کوليت التهابي در مردان و زنان يکسان است اما کوليت عصبي يا همان بيماري روده تحريک پذير در زنان بيشتر مشاهده مي شود. روده تحريک پذير نسبت به کوليت التهابي در سنين پايين تر و در خانم ها بيشتر مشاهده مي شود. اما کوليت التهابي درمردان و زنان به يک نسبت شايع است.

دکتر خالقي به تشخيص سريع بيماري اشاره مي کند و ادامه مي دهد اين نکته بسيار مهم است که بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود. خونريزي روده، عارضه اي جدي است و بيمار بايد به سرعت به متخصص مراجعه کند، به خصوص افرادي که سن شان بالاتر است زيرا علاوه بر کوليت التهابي، موارد ديگر بدخيمي روده، خود را با خونريزي نشان مي دهد. بنابراين اگر بيماري دچار خونريزي در مدفوع شد، بايد بلافاصله به پزشک براي تشخيص بيماري مراجعه کند. همکاري و همراهي با پزشک، اعتماد به او و پي گيري دستورات او در هر بيماري و از جمله کوليت التهابي، بسيار ضروري است.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: