کنارگذرشمالي مشهد همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع)افتتاح مي شود
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1391/06/26 شماره انتشار 18218
نويسنده: سميه صادقي info@khorasannews.com

پروژه کنارگذر شمالي مشهد پس از کش و قوس هاي فراوان در سالروز ولادت امام رضا(ع) با حضور رئيس جمهور در مشهد افتتاح مي شود. شايد از همان ابتدا روند طولاني انجام مطالعات و تصويب آن از مدت زمان طولاني انتظار براي افتتاح وعده ها حکايت داشت. مطالعات ۵ساله اين پروژه از سال ۷۷ آغاز شد و در سال ۸۲ پايان يافت. با اين وجود، قرارداد دو باند رفت و برگشت آزادراه در سال ۸۴ (۲سال پس از پايان يافتن مطالعات) با شرکت مسکن و عمران آستان قدس رضوي بدون انجام مناقصه منعقد و مقرر شد ظرف ۴ سال تا نيمه دوم سال ۸۸ اين پروژه افتتاح شود. از همان سال خودروي وعده هاي مسئولان يکي پس از ديگري در آزادراه زمان به حرکت در آمد ولي هيچ کدام به خط پايان نرسيد. اکنون ظاهراً ۳ سال پس از اتمام زمان قرارداد، کنارگذر شمالي شاهد تردد خودروها خواهد بود.

مجري طرح آزادراه کنارگذر شمالي مشهد از افتتاح اين پروژه در اوايل مهرماه، همزمان با سالروز ولادت حضرت امام رضا(ع) خبر داد. مهندس عليرضا پناهي در گفت وگو با «خراسان رضوي» گفت: قرار است اين پروژه با حضور رئيس جمهور در سالروز ولادت حضرت امام رضا(ع) افتتاح شود ولي ممکن است به دليل ملاحظات سياسي يکي، دو روز اين زمان جابه جا شود.

نصب گاردريل براي افزايش ايمني

وي با اشاره به در حال ساخت بودن ساختمان پليس راه در کيلومتر ۳۹ اين آزادراه افزود: با توجه به اصرار پليس راه مبني بر افزايش ايمني و نصب گاردريل در سراسر اين آزادراه (که ۲۵۰کيلومتر است) تاکنون ۱۵۱ کيلومتر از دو طرف آزادراه و رديف مياني آن را گاردريل نصب کرده ايم.

وي با بيان اين که بايد در حدود ۱۰۰ کيلومتر گاردريل نصب کنيم، اظهار داشت: البته با نصب ۳۰ تا ۴۰ کيلومتر گاردريل در آزادراه اين پروژه افتتاح مي شود. پناهي اعتبارات تامين گاردريل را از محل فروش اوراق مشارکت عنوان کرد و افزود: در قراردادي که با پيمانکار منعقد کرده ايم، همه درآمد را براي نصب گاردريل استفاده مي کنيم.وي دسترسي روستاييان و تردد آنان از نقاط مختلف آزادراه را يکي از نگراني هاي مسئولان دانست و افزود: بسياري از مبادي ورودي غيرمجاز به آزادراه را بسته ايم اما با اين حال پس از چندي متوجه مي شويم که راه غيرمجاز ديگري را به داخل پروژه باز کرده اند که با نصب کامل گاردريل در سراسر آزادراه اين مشکل رفع مي شود. مهندس پناهي درباره دلايل تاخير در افتتاح اين پروژه نيز گفت: ما براي افتتاح پروژه در هفته دولت آمادگي داشتيم اما به دليل برگزاري اجلاس غيرمتعهدها و مشغله کاري مسئولان، از فرصت ماه مبارک رمضان براي تکميل نصب تابلوهاي راهنما و علايم استفاده کرديم و با توجه به سالروز ولادت امام رضا(ع) در اوايل مهرماه، افتتاح اين پروژه را به ميمنت اين روز فرخنده به 91.7.7 موکول کرديم.

عوارض آ زادراه

مجري طرح آزادراه کنارگذر شمالي مشهد در پاسخ به اين سوال که مبلغ عوارضي ورودي اين آزادراه چقدر خواهد بود، گفت: مبلغ عوارضي از سوي شوراي رقابت و سازمان حمل و نقل پايانه هاي کشور و افراد سرمايه گذار محاسبه مي شود اما با توجه به اين که مدت زمان برگشت سود سرمايه گذار ۱۴ساله تعيين شده است و همچنين با توجه به سرمايه گذاري انجام شده پيش بيني مي کنيم هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان براي هر سواري به عنوان عوارض اخذ شود. وي افزود: البته با سرمايه گذار در حال چانه زني هستيم که مقدار عوارضي کاهش يابد.

۱۹۰ ميليارد تومان

وي در پاسخ به اين سوال که تاکنون براي اجراي اين پروژه چقدر هزينه شده است، گفت: براي اين پروژه تاکنون۱۷۰ميليارد تومان هزينه شده است که تامين ۵۰درصد اين اعتبار بر عهده دولت و ۵۰درصد با مشارکت آستان قدس رضوي و بانک ملي بوده است. تاخير در پرداخت اعتبار نيز بر زمان افتتاح پروژه تاثير داشته است. وي ادامه داد: با توجه به هزينه خريد و نصب گاردريل و تکميل ساختمان عوارضي، در مجموع ۱۹۰ ميليارد تومان هزينه خواهد شد.

کنارگذر شمالي مشهد آزادراهي ايمن

مهندس پناهي کوتاه بودن مسير و افزايش ضريب ايمني را از مزاياي آزادراه ها عنوان کرد و گفت: قبل از افتتاح آزادراه مشهد - باغچه ميزان تلفات جاده اي ۲نفر در روز بود که با افتتاح آزادراه اين رقم به 0.3 در روز رسيده است. وي ادامه داد: آزادراه کنارگذر شمالي مشهد با داشتن گاردريل در دو طرف و وسط باند و نصب تابلوها و علايم و ... جزو ايمن ترين آزادراه ها در زمان بهره برداري است.

انجام مطالعات آزادراه مشهد - چناران - قوچان

مجري طرح آزادراه کنارگذر شمالي مشهد همچنين از انجام مطالعات آزادراه مشهد - چناران - قوچان خبر داد و افزود: طول اين آزادراه ۱۱۹کيلومتر است که براي اجراي اين پروژه با آستان قدس مذاکره کرده ايم و اگر آستان قدس آمادگي خود را اعلام کند، تفاهم نامه ساخت آزادراه را امضا مي کنيم. مهندس پناهي با بيان اين که ساخت اين پروژه در ۲ مرحله انجام مي شود، گفت: مجموع طول آزادراه مشهد - چناران ۴۰کيلومتر است که حدود ۲۳ کيلومتر از آن تا ناظريه بزرگراه وجود دارد ولي با توجه به پرهزينه بودن موضوع تملک مراکز صنعتي و زمين هاي اطراف اجراي اين پروژه تا ۲۴کيلومتر ابتدايي بسيار پرهزينه و وقت گير است. وي افزود: از کيلومتر ۲۴ تا انتهاي پروژه که ۹۵کيلومتر است، عمليات با سرعت بيشتري انجام و پيش بيني مي شود در ۳ تا ۴ سال اين آزادراه نيز به بهره برداري برسد. مهندس پناهي اظهار اميدواري کرد: در زمان افتتاح آزادراه کنارگذر شمالي مشهد پيش نويس تفاهم نامه با آستان قدس امضا و کار شروع شود.

زمان فرآيند اجرا

سال ۷۷ انجام مطالعات مرحله اول آزادراه

سال ۷۹ تصويب نتايج مطالعات و ابلاغ مطالعات مرحله دوم

سال ۸۲ تاييد مطالعات مرحله دوم

سال ۸۳ صدور مجوز قرارداد مشارکت احداث، نگهداري و بهره برداري از آزادراه

سال ۸۴ انعقاد قرارداد و آغاز عمليات اجرايي و باند رفت و برگشت آزادراه

تقويم وعده ها

88.5.1 طباطبايي، رئيس حوزه نظارت و کنترل پروژه راه و آزادراه استان: تيرماه شاهد بهره برداري هستيم

89.10.23 رئيسي، مديرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوي: سال آينده (۹۰) آماده بهره برداري است

90.2.4 صادقي، معاون وزير راه و شهرسازي: هفته دولت (۹۰) بهره برداري مي شود

91.5.9 پارسا، مدير ساخت و توسعه راه هاي استان: هفته دولت (۹۱) بهره برداري مي شودامتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: