واکنش ها به پروژه ميلياردي فيلم سينمايي«لاله»
خراسان - مورخ یکشنبه 1391/05/01 شماره انتشار 18173
نويسنده: گروه ادب و هنر literature@khorasannews.com

فيلم "لاله" که از آن به عنوان يکي از گرانترين طرح هاي سينمايي کشور ياد مي شود اکنون در مرحله بازنويسي فيلمنامه قرار دارد. اين طرح سينمايي روايت زندگي يکي از رانندگان حرفه اي زن است که با هدف به تصوير کشيدن جايگاه زن در جامعه ايراني ساخته خواهد شد. براساس اين گزارش، رايزني ها براي حضور بازيگران سرشناس دنيا در اين اثر سينمايي از سوي دست اندرکاران توليد اين فيلم آغاز شده تا جايي که از 'رابرت دنيرو' و 'جرج کلوني' به عنوان گزينه هاي پيش رو براي حضور در اين اثر سينمايي نام برده مي شود. چنانچه اين مهم محقق شود اين براي نخستين باري خواهد بود که بازيگران سرشناس دنيا در سينماي ايران پس از انقلاب در يک فيلم حضور خواهند يافت.

بودجه توليد اين فيلم را بخش خصوصي و مرکز گسترش سينماي مستند تامين خواهد کرد. خبر ساخت اين فيلم واکنش هاي زيادي را به همراه داشته که بعضاً با اعتراض هاي شديد و انتقادات جدي همراه بوده است. به ويژه هزينه ميلياردي آن هم چنان بحث برانگيز است. پس از انتشار خبر رسمي عقد قرارداد توليد پروژه سينمايي "لاله" ميان مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي و اسدا... نيک‌نژاد برخي ابهامات به‌ويژه در زمينه کيفيت صدور مجوز ساخت براي اين فيلم سينمايي به‌‌وجود آمد. عليرضا سجادپور مديرکل اداره نظارت و ارزشيابي ارشاد اوايل تيرماه امسال در اين زمينه با اشاره به کامل نبودن فيلمنامه فيلم سينمايي "لاله" از موافقت ضمني با توليد و صدور پروانه ساخت براي اين فيلم به کارگرداني اسدا... نيک‌نژاد خبر داد. وي با اعلام اين خبر در توضيح کم و کيف صدور پروانه ساخت فيلم "لاله" به کارگرداني اسدا...نيک‌نژاد در گفت وگو با مهر، گفته بود: پروانه ساخت فيلم‌ها زماني از سوي اداره نظارت و ارزشيابي وزارت ارشاد صادر مي‌شود که فيلمنامه کامل به دست ما برسد. هنوز فيلمنامه کامل به اداره ارسال نشده اما مقدمات و اطلاعات اوليه اين پروژه به اطلاع مسئولان رسيده و موافقت‌هاي اوليه براي ساخت اين فيلم سينمايي اعلام شده است. وي در ادامه افزود: در حال حاضر فيلمنامه فيلم "لاله" در حال بازنويسي است و پس از دريافت کامل فيلمنامه پروانه ساخت از سوي اداره نظارت و ارزشيابي ارشاد صادر مي‌شود.

هم زمان با اين اظهارات سجادپور، اخباري مبني‌بر حضور عليرضا سبط احمدي در مقام تهيه‌کننده مشترک اين پروژه با مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي منتشر شد که اين خبر امروز از سوي سبط احمدي تأييد شد. طبق تازه‌ترين شنيده‌ها درباره اين پروژه، فيلم سينمايي "لاله" به کارگرداني اسدا... نيک‌نژاد پيش از اين در دستور کار بنياد سينمايي فارابي قرار داشت اما اين بنياد بنا به دلايلي حاضر به حمايت از اين فيلم نشد. طبق اخبار غيررسمي حتي استعفاي معاون فرهنگي بنياد فارابي هم به دليل عدم موافقت با ساخت اين فيلم بوده‌است. اين پروژه اما پس از خروج از فارابي بر زمين نمانده و به دستور مستقيم رئيس سازمان سينمايي به مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي واگذار شد که اين مرکز با بودجه‌اي پنج ميلياردي توليد اين پروژه را کليد زده‌است. فيلم سينمايي "لاله" داستاني با محوريت زندگي لاله صديق؛ قهرمان اتومبيل‌راني ايران دارد که با اين داستان محوري سوژه‌اي اجتماعي را طرح مي‌کند. دليل مخالفت فارابي با اين پروژه اختلاف فاحش فضاي فرهنگي حاکم بر اين فيلمنامه با فرهنگ ايراني‌-اسلامي بوده ‌است.

فيلم ميلياردي درباره شخصيت‌هاي تاريخي بسازيم نه يک دختر اتومبيلران

علي معلم منتقد و تهيه‌کننده هم گفت: قطعا پرداختن به شخصيت‌هاي مهم تاريخي مانند کوروش کبير در يک فيلم سينمايي مهمتر از ساختن فيلم سينمايي "لاله" با موضوع يک دختر اتومبيلران است. وي در ارتباط با پروژه سينمايي "لاله" به مهر گفت: معلم تأکيد کرد: در حال حاضر نياز بسياري به ساخت فيلم‌هايي در ارتباط با شخصيت‌هاي مهم تاريخي وجود دارد. اگر دقت کنيد هر از چند گاهي بنگاه‌هاي خبري اعلام مي‌کنند که در خارج از کشور قرار است درباره چنين شخصيت‌هايي فيلم بساز ند. ولي اين کار را نمي‌کنند.

مسئولان بايد پاسخگوي بيت المال باشند

يک کارگردان سينما با گلايه از صرف بودجه پنج ميلياردي براي ساخت فيلم "لاله" عنوان کرد که مسئولان بايد خود پاسخگوي بيت المال و اين بودجه دولتي باشند. مسعود اطيابي کارگردان سينما در ارتباط با پروژه ميلياردي "لاله" به مهر گفت: در شرايطي که سينماي ايران نيمه تعطيل است و تعدادي از اهالي سينما از پس هزينه گزاف بر نمي آيند، درست نيست بودجه فرهنگي کشور ما صرف ساخت چنين فيلم هايي شود. البته من در جريان اين پروژه به طور کامل نيستم. اگر اين فرد قصد دارد سرمايه اي را از خارج از کشور بياورد و فيلم مورد نظر را زير نظر ارشاد بسازد در بخش خصوصي آزاد است.

بودجه‌اي که مي‌خواهند به نيک‌نژاد بدهند حق سينماگران ايراني است

يک تهيه‌کننده سينما درباره پروژه "لاله" گفت: ايشان يک ايراني است و حالا مي‌خواهد به کشور بازگردد اما پس بهتر است با سرمايه خود فيلم بسازد. بودجه‌اي که مي‌خواهند به وي بدهند حق سينماگران ايراني است. جواد نوروز بيگي تهيه‌‌کننده سينماي ايران در ارتباط با ساخت پروژه "لاله" به مهر گفت: فکر مي‌کنم در شرايط فعلي براي جوانان اين کشور ساختن فيلم زندگي يک زن قهرمان رالي مسئله نباشد. هر چقدر هم چنين فيلمي مثبت باشد دغدغه جوان ما نيست. وي افزود: به جاي اينکه مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي 5 ميليارد تومان براي ساخت چنين فيلمي هزينه کند که معلوم نيست در ايران قابليت پخش داشته باشد ياخير. بهتر است چنين بودجه‌هايي را هزينه 10 کارگردان جوان کند که آينده و سرمايه اين کشور هستند تا فيلم‌هاي بهتر از "لاله" بسازند.

بودجه ميلياردي را خرج قهرمانان ملي و دفاع مقدس کنيم

ابراهيم اصغري تهيه‌کننده سينما درباره اختصاص بودجه ميلياردي براي ساخت فيلم سينمايي "لاله" به کارگرداني اسدا... نيک‌نژاد تأکيد کرد: به نظر من اگر بتوانيم از قهرمانان ملي مانند قهرمانان دفاع‌مقدس به عنوان الگو و نماد استفاده کنيم و از مقاطع درخشان زندگي آن‌ها فيلم تهيه کنيم براي مخاطب جذاب‌تر و براي نسل جوان نيز آموزنده‌تر خواهد بود. وي ادامه داد: آنقدر اين شخصيت‌ها ارزشمند هستند که بخواهيم فيلمي را درباره آن‌ها بسازيم و هزينه‌اي را هم به آن اختصاص دهيم.

ملاقات نيک‌نژاد با رئيس‌جمهوري در نيويورک

اين انتقادات در حالي بيان مي شد که جمال شورجه عضو شوراي‌عالي سينما در دفاع از پروژه سينمايي "لاله" به مهر گفت: چند سال پيش که رئيس‌جمهوري به نيويورک سفر کرده بود، از نخبگان مقيم آمريکا دعوت کردند تا ديداري با احمدي‌نژاد در مرکز استقرار ايشان و تيم همراه‌شان داشته باشند. در آن زمان از اسدا... نيک‌نژاد هم براي حضور در اين جلسه دعوت شد. در همين جلسه براي نخستين‌بار نيک‌نژاد طرح "لاله" را براي رئيس‌جمهوري خواند. در نتيجه اين مذاکرات نيک نژاد موافقت ضمني رئيس‌جمهوري مبني‌ بر ساخت اين فيلم را کسب کرد.

5 ميليارد رقم ناچيزي است!

اين در حالي است که مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي گفت: هزينه پنج ميلياردي در مقياس با استانداردهاي توليد در سينماي جهان رقم ناچيزي است و فيلم "لاله" حداقل هفت ميليارد تومان هزينه لازم دارد. شفيع آقامحمديان مدير مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي ضمن بيان اين مطلب در توضيح دلايل ساخت اين پروژه سينمايي 5 ميليارد توماني به مهر، گفت: پذيرش ساخت اين فيلم در راستاي تغيير سياست‌هاي اجرايي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي بود.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: