درهفدهمين سالروز نسل کشي مسلمانان بوسني
اجساد 520 قرباني نسل کشي مسلمانان سربرنيتسا به خاک سپرده شد
خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1391/04/22 شماره انتشار 18165

روز گذشته و در هفدهمين سالروز نسل کشي مسلمانان بوسني و هرزگوين، جسد 520 قرباني اين حادثه تلخ که به تاز گي شناسايي شده در شهر سارايوو به خاک سپرده شد. به گزارش مهر به نقل از آسوشيتدپرس، اين اجساد که در واقع بقاياي جنازه‌هاي مردان و پسران مسلماني است که در 11 جولاي 1995 در سربرنيتسا به دست صربها کشته شده اند در شهري به خاک سپرده شدند که نام آن مترادف نسل کشي است. بقاياي اجساد اين 520 قرباني، در گورهاي دسته جمعي در شرق بوسني پيدا شده و احتمال وجود گورهاي دسته جمعي ديگر نيز در اين شهر وجود دارد. هويت اين اجساد از طريق آزمايش دي ان اي ( DNA ) مشخص شده است. تا کنون جسد 5 هزار قرباني مسلمان جنگ بوسني از طريق آزمايش DNA شناسايي و در محل مخصوص قربانيان جنگ به خاک سپرده شده اند. سربرنيتسا در زمان جنگ بوسني شهري بود که در محافظت سازمان ملل قرار داشت اما توسط صربها اشغال شد و نيروهاي صرب به فرماندهي "راتکو ملاديچ " که بعدها به قصاب بوسني معروف شد، در ابتدا مردان و کودکان پسر را از زنها جدا کرده و فقط در طول 5 روز در حدود هشت هزار مرد و پسر مسلمان را به شهادت رساندند. در آن زمان نيروهاي هلندي به عنوان نيروهاي سازمان ملل در شهر حضور داشتند اما اقدامي براي جلوگيري از اين نسل کشي انجام ندادند.

مراسم بزرگداشت شهداي کشتار سربرنيتسا در تهران برگزار شد

همچنين به گزارش مهر مراسم بزرگداشت شهداي کشتار مسلمانان سربرنيتسا سه شنبه شب گذشته با حضور بانوان بوسنيايي حاضر در اجلاس بين المللي زنان بيداري اسلامي، سفير سابق ايران در سارايوو، خانواده شهداي ايراني جنگ بوسني و اعضاي انجمن دوستي ايران و بوسني در هتل استقلال تهران برگزار شد.

در اين مراسم خانم دکتر "جوادا شوشکو" استاد روابط بين الملل دانشگاه سارايووگفت: سربرنيتسا نماد فاجعه اي عليه بشريت است که در جنگ بوسني بدست نظاميان صرب انجام گرفت. اين شهر در شرقي ترين منطقه مرزي بوسني واقع شده و شاهد کشتار عظيم شهروندان خود در روز يازدهم جولاي 1995 بود.



امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: