پيش بيني کاهش قيمت لوازم خانگي در مشهد
خراسان رضوي - مورخ دوشنبه 1391/08/29 شماره انتشار 18272
نويسنده: علي بيات A.bayat@khorasannews.com

رکود در بازار لوازم خانگي حکم فرماست و پيش بيني ها حاکي از آن است که قيمت لوازم خانگي چه وارداتي چه داخلي به تدريج کاهش مي يابد.

در اين بين برخي از بنکداران، لوازم خانگي خريداري مي کنند ولي به بازار عرضه نمي کنند. اين اقدام که تخلف محسوب مي شود، باعث شده است عرضه لوازم خانگي در بازار محدود شود.

چندي پيش در خبرها آمده بود که واردات لوازم خانگي به منظور حمايت از توليد داخلي ممنوع شده چون واردات لوازم خانگي مغاير با منافع ملي است و باعث به خطرافتادن توليد و اشتغال مي شود. با اين حال شنيده مي شود مصوبه ممنوعيت واردات لوازم خانگي لغو شده است زيرا ۶۰درصد بازار لوازم خانگي در اختيار برندهاي خارجي است و ممنوعيت واردات ممکن است به اقتصاد کشور لطمه وارد کند. در عين حال توليد و توزيع کنندگان لوازم خانگي نمي دانند در دو ماه آينده بازار چه شرايطي خواهد داشت و قيمت ها در چه سطحي خواهد بود؛ درحالي که لوازم خانگي بايد حداقل يک ثبات قيمت ۶ماهه داشته باشد تا بنکداران ترغيب شوند لوازم خانگي خود را وارد بازار کنند و داد وستد انجام شود.

در اين گزارش به بررسي بازار لوازم خانگي در مشهد پرداخته ايم.

آغاز زندگي با حداقل امکانات

در بازار لوازم خانگي به يک عروس و داماد برمي خورم. اين زوج جوان مهرماه امسال به خانه بخت رفته اند ولي به علت نوسان قيمت ها و تغيير نرخ ارز خريد برخي از لوازم خانگي خود را به بعد موکول کرده اند. زمانيان به خراسان رضوي گفت: در ۵ ماه گذشته هر ماه يک بار براي خريد لوازم خانگي به بازار آمده ام ولي هربار به علت نداشتن قدرت خريد برگشته ام اگر چه در حال حاضر قيمت ها نسبت به چند ماه قبل چندان فرقي نکرده است ولي من يقين دارم تا آخر امسال قيمت ها کاهش خواهند يافت. وي افزود: با همسرم به توافق رسيديم به جاي عروسي به يک سفر چند روزه داخلي برويم و بعد از آن هم با لوازمي که از قبل خريده بوديم زندگي مشترک را آغاز کرديم خدا را شکر همسرم براي تکميل اثاثيه زندگي چندان سخت گيري نمي کند و من هم به فکر خريد برخي لوازم مورد نياز هر از چند گاهي به بازار مي آيم.وي افزود: با همسرم يک منزل نقلي اجاره کرديم و در حال حاضر با حداقل ها زندگي مشترک را آغاز کرده ايم و براي تکميل زندگي برنامه ريزي کرده ايم.يک شهروند مشهدي هم که مشغول خريد يک جاروبرقي است گفت: قيمت لوازم خانگي افزايش بي سابقه اي داشته است به اين دليل قدرت خريد مردم کاهش يافته است شايد نرخ لوازم خانگي لوکس و وارداتي بالاست ولي نرخ لوازم توليد داخلي هم افزايش يافته و لازم است مسئولان براي رفاه حال قشر کم درآمد تدابيري اتخاذ کنند.

توليدکنندگان بيشتر از سود به فکر کيفيت باشند

متصدي يک فروشگاه عرضه لوازم خانگي در مشهد به خراسان رضوي گفت: در حال حاضر کالاي خارجي کمتر وارد مي شود و قيمت اين کالاها گران است.وي با اشاره به اين که مردم بيشتر به دنبال کالاهاي خارجي به علت کيفيت بالاي آن هستند، افزود: توليدکنندگان داخل بايد بر کيفيت توليد خود بيفزايند. وي يادآور شد: برخي از توليدکنندگان فقط به دنبال سود خود هستند و از کيفيت محصول خود غافل شده اند.

وي با اشاره به اين که اگر لوازم خانگي خارجي را بفروشيم با سختي مي توانيم مشابه آن را جايگزين کنيم گفت: بازار لوازم خانگي فعلاً راکد است به طوري که ماه گذشته اصلاً خريد و فروش نداشتيم.

با توجه به اين شرايط دولت بايد بيشتر به فکر مردم باشد و من فکر مي کنم ورود کالاهاي خارجي را بايد آزاد کنند.وي گفت: از اول امسال بين ۴۰ تا ۶۰ درصد لوازم خانگي خارجي، افزايش قيمت داشته است. براي من تعجب برانگيز است که چرا لوازم خانگي توليد داخلي گران شده است.چون دليل گراني لوازم خانگي وارداتي به علت نوسان نرخ ارز است ولي فکر نمي کنم دليل گراني لوازم خانگي توليد داخل نرخ دلار باشد. متاسفانه لوازم خانگي توليد داخل را در مقايسه با لوازم وارداتي، بسيار گران عرضه مي کنند.

* مدير يک فروشگاه لوازم خانگي ديگر هم به خراسان رضوي گفت: من عقيده دارم بي ثباتي بازار به مردم و توليدکنندگان و حتي واردکنندگان آسيب مي زند. وي افزود: اگر قيمت ها گران اما ثابت باشد مشکل بزرگي ايجاد نمي کند زيرا مي توان خود را با آن شرايط تطبيق داد.

آرامش در بازار

رئيس اتحاديه لوازم خانگي مشهد هم به خراسان رضوي گفت: با توجه به تمهيداتي که در نظر گرفته شد، بازار لوازم خانگي با وجود نوسانات نرخ ارز، در چند هفته اخير به آرامش رسيده است.

مجيد کسائيان افزود: فعلاً بازار در حال رکود است، با اين حال اميدواريم شرکت هاي توزيع کننده و کارخانه هاي توليدکننده، قيمت کالاها و لوازم خود را متناسب با درآمد مردم تعيين کنند.

وي يادآور شد: لوازم خانگي توليد داخلي مانند لوازم خانگي وارداتي در چند مرحله افزايش قيمت داشته است. وي از کاهش قدرت خريد مردم خبر داد و متذکر شد: با توجه به افزايش بي رويه قيمت ها، بازار در حال رکود است. وي گفت: کالاهاي تجملي با ارز آزاد وارد کشور مي شود و طبيعي است که قيمت آن ها هم متفاوت است.

وي افزود: برخي کالاهاي تجملي که در حال حاضر ۴ميليون و ۲۰۰هزار تومان عرضه مي شود، قبلاً ۲ميليون و ۲۰۰هزار تومان بود اما با تدابيري که اتخاذ شد قيمت ها بيشتر از اين افزايش نخواهد يافت.

وي گفت: پيش بيني مي کنم بازار از حالت رکود فعلي خارج شود. وي افزود: با توجه به ارزش افزوده بالاي لوازم خانگي در بخش صادرات، ميزان قابل توجهي از توليدات صادر مي شود.وي صادرات کالاهاي توليد داخل را نشان توسعه يافتگي و توليد استاندارد ذکر کرد.

توصيه مجمع امور صنفي به کاسبان

نايب رئيس مجمع امور صنفي توزيعي مشهد با اشاره به اين که افزايش قيمت لوازم خانگي مقطعي است، به خراسان رضوي گفت: به واحدهاي صنفي و کاسبان توصيه مي شود لوازم خانگي خود را به قيمت هاي خريداري شده به فروش برسانند. متاسفانه برخي از کاسبان کالاهاي قبلي را به قيمت روز به فروش مي رسانند.

ابوالقاسم کاشفي افزود: بازار در حال حاضر رکود پيدا کرده است و اميدوارم به زودي خبرهاي خوشي اعلام شود و قيمت ها کاهش و قدرت خريد مردم افزايش يابد. وي پيش بيني کرد، قيمت ها روند نزولي پيدا مي کند.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: