جاذبه هاي گردشگري استان سمنان
مناطق سرسبز و جنگل ابر ، کوير و مناطق بياباني خارتوران
خراسان - مورخ دوشنبه 1391/06/13 شماره انتشار 18208
نويسنده: عبد اللهي

طبيعت بکر در شهرستان هاي استان سمنان جالب توجه است، به طوري که با سفر به سمنان، شهميرزاد و مهديشهر، مي توان ۲ آب و هواي متفاوت را با طي مسافتي کمتر از 20 کيلومتر تجربه کرد.کوير، جنگل، مناطق خشک و بياباني و مناطق سر سبزرا مي توان يک جا در مسافتي به ابعاد 20 کيلومتر مربع در استان سمنان مشاهده کرد.در شهرستان شاهرود نيز که "جنگل ابر" آن زبانزد همگان است، در مناطق رضا آباد و خارتوران، مي توان طي مسير در مناطق کويري را تجربه کرد.شهرستان گرمسار يا «شهر خورشيد تابان» نيز با جاده اي سنگفرش که يادگار گذشتگان و مسير تاريخي ابريشم است، جاذبه هاي فراواني دارد.شهرستان دامغان نيز با چشمه علي، انگورستاني و...، جلوه هايي از هنر نقاش طبيعت را به نمايش مي گذارد.چنان چه درفرصت باقي مانده در فصل تابستان  قصد تجربه اي متفاوت را از سفر، ديدن کوير، جنگل ابر، رصد ستارگان و... داريد، سفر به استان سمنان گزينه مناسبي است.

آبگرم

چشمه هاي آبگرم در 21 کيلومتري شمال غرب سمنان و 18 کيلومتري غرب شهرستان مهديشهر قرار دارند.مردم از گذشته براي درمان و تفريح به اين چشمه ها مي آمده اند. براي استفاده‌هاي درماني نيز استخرهايي با عمق کم در محل اين چشمه ها ساخته شده است.

پيغمبران

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زيارتي و سياحتي" پيغمبران" قرار دارد، مقبره پيغمبران در قله کوهي به همين نام، در 21 کيلومتري جاده اصلي تهران - مشهد و در نزديکي سمنان واقع شده است.بر اساس اطلاعات موجود در اين مقبره "سام" و "لام" از فرزندان نوح پيغمبر مدفون هستند و آب و هواي معتدل و پوشش گياهي و جانوري، جاذبه زيارتي اين منطقه را به عنوان محور گردشگري تکميل مي کند.

آهوان

آهوان حدود 30 کيلومتري سمنان و 78 کيلومتري غرب دامغان واقع شده است.در اطراف آهوان چند روستاي کوهپايه اي معروف به "کلاته" وجود دارد که با باغ ها، کشتزارهاي مختلف و استخرهاي آبياري، مناظر زيبايي را پديد آورده است.علاوه بر جاذبه هاي طبيعي، ۲ کاروانسرا يا رباط تاريخي به نام هاي "رباط سنگي انوشيرواني" و "کاروانسراي شاه عباسي"، بر اهميت اين منطقه افزوده است.زمان ساخت کاروانسراي سنگي(رباط انوشيرواني) به سال‌هاي 420 تا 421 هجري قمري و ساخت کاروانسراي شاه عباسي به سال 1097 هجري قمري و در دوره صفويه بر مي گردد.

بسطام

شهر "بسطام" زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ "بايزيد بسطامي "، دومين شهر نمونه گردشگري استان سمنان است. اين شهر در 6 کيلومتري شاهرود واقع شده است و در مسير جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد.بسطام داراي جاذبه هاي گردشگري فراوان تاريخي، طبيعي، عرفاني و مذهبي از جمله آستان مقدس"امامزاده محمد (ع)" است که  در طول سال، پذيراي گردشگران زيادي از نقاط مختلف ايران و حتي خارج از کشور است.آرامگاه بايزيد بسطامي و آرامگاه عارف بزرگ شيخ ابوالحسن خرقاني، موجب شده است تا گردشگراني از کشورهاي مسلمان همسايه از جمله پاکستان و کشورهاي آسياي ميانه، هر ساله از اين شهر تاريخي و مذهبي ديدن کنند.

جنگل ابر

جنگل زيبا و خوش آب و هواي "ابر" در 45 کيلومتري شمال شرق شاهرود، از جنگل هاي بکر و زيباي استان سمنان است.اين جنگل در زمره جنگل هاي هيرکاني کشور است و چون فضاي اين جنگل را پوششي از ابر فرا مي گيرد، جنگل ابر ناميده مي شود.ارتفاع زياد اين جنگل از سطح دريا، پايين بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهاي فراوان و پوشش جنگلي متنوع،  از ويژگي هاي اين جنگل است.

جنگل اولنگ

جنگل "اولنگ" در 85 کيلومتري شمال شاهرود واقع است. علاوه بر درختان متنوع جنگلي، گونه هاي متنوع جانوري نيز در اين جنگل به چشم مي خورد.

جنگل دشت شاد

جنگل "دشت شاد" در 180 کيلومتري شمال شرق شاهرود واقع شده است، تنوع گونه هاي جنگلي، طبيعت و چشم انداز زيبا، از ويژگي هاي اين منطقه به شمار مي رود.

جنگل و آبشار نام نيک

جنگل هاي "نام نيک" و حسين آباد در حوزه استحفاظي شهرستان شاهرود و در آبريز شمالي استان سمنان قرار دارند. مجاورت اين منطقه با چند منطقه نمونه ديگر، بر جذابيت آن افزوده است.

زيستگاه توران

مجموعه "توران" از ۳منطقه پارک ملي، پناهگاه حيات وحش و منطقه حفاظت شده تشکيل شده است.زيستگاه توران در قسمت جنوبي جاده تهران - مشهد و در قسمت شمال شرقي دشت کوير قرار دارد.اين منطقه پس از پناهگاه حيات وحش "نايبندان"، دومين منطقه بزرگ تحت حفاظت سازمان محيط زيست کشور است.اين منطقه از نظر پوشش گياهي تنوع بالايي دارد و در ميان گونه هاي جانوري آن، برخي از نادرترين گونه ها مانند يوزپلنگ آسيايي، گورخر ايراني و پرندگاني همچون زاغ بور و هوبره ديده مي شود.در حال حاضر زيستگاه يوزپلنگ آسيايي به مناطق خاصي از ايران مانند توران و زيستکره کوير محدود شده است. در منطقه توران علاوه بر يوزپلنگ آسيايي، گورخر ايراني به عنوان گونه جانوري کمياب و زاغ بور که يکي از نادرترين پرندگان جهان است زيست مي کنند.

مُجن و آبشار تنگه داستان

شهر "مجن" در فاصله 35 کيلومتري غرب شاهرود و در منطقه‌اي کوهستاني واقع شده است.تنگه معروف "داستان" در فاصله 10 کيلومتري شهر مجن قرار گرفته است که آبشار اين تنگه، در زمره جاذبه هاي طبيعي شهرستان شاهرود به شمار مي آيد.پوشش گياهي و جانوري متنوع و آب و هواي مطلوب، از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است.

شهر مجن به عنوان يک منطقه تاريخي در دامنه کوه هاي البرز با ويژگي هاي منحصر به فرد و معماري خاص، به عنوان "ماسوله کوير" شهرت دارد. به طوري که بافت قديمي اين شهر در شيب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها به گونه اي ساخته شده که بام هر خانه حياط خانه ديگر است.برخي اين شهر را «نگين سرخ فام دامنه هاي البرز شرقي» مي نامند. زيرا خاک اراضي و ارتفاعات آن سرخ رنگ است. زنان مجني هر ساله بنا بر رسمي کهن، با تهيه دوغابي از گِل قرمز رنگ به تجديد نماي خانه هاي کاهگلي مي پردازند.

خوش ييلاق

پناهگاه حيات وحش "خوش ييلاق" در شمال شرقي شهرستان شاهرود قرار دارد.زيستگاه‌هاي جانوري و پوشش گياهي اين منطقه بسيار متنوع است.اين منطقه به دليل چشم اندازهاي متفاوت طبيعي و تنوع اکوسيستمي از جمله جنگل، کوهستان، مرطوب خزري، دشت خشک و بياباني، تنوع زيستي ويژه و ارزشمندي دارد و از بي نظيرترين پناهگاه هاي حيات وحش ايران است.

فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ

مناطق "فرحزاد" ، "تاش" و "چشمه هفت رنگ" در شهرستان شاهرود واقع شده است.چشمه هفت رنگ به دليل تنوع رنگ آب چشمه هاي جاري از مواد معدني با خواص درماني، از ديرباز مورد توجه اهالي اين منطقه بوده است.علت نام گذاري اين منطقه به "فرحزاد"، به دليل سرسبزي مزارع و باغ هاي اين منطقه است.

قطري

منطقه "قطري" در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزديک روستاي ابر واقع شده است.اين منطقه در سال بارش نسبتاً مطلوبي دارد و به دليل اقليم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گياهي آن زيبا و چشم نواز است.آستان مقدس امامزاده سراوين قطري، بر جاذبه گردشگري مذهبي – طبيعي اين منطقه افزوده است.

رضا آباد خوارتوران

روستاي عشاير نشين "رضا آباد" از توابع بخش بيارجمند شهرستان شاهرود، در 250 کيلومتري جنوب غربي شاهرود و 123 کيلومتري جنوب بيارجمند قرار دارد.پرورش گوسفند‌ و شتر و نيز بافت انواع گليم، تنها راه معيشت اهالي سخت کوش اين روستاي کويري است.از مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه، تپه هاي ماسه اي به اشکال مختلف، سياه چادر عشايري و نقش بافته هاي زنان ايل است، اين روستا را تپه هاي رمل در‌بر‌گرفته است.پوشش گياهي خاص اين منطقه از جمله

جنگل هاي طاق و فرهنگ خاص مردم، جاذبه هاي گردشگري اين روستا را دوچندان کرده است.

عباس آباد

"عباس آباد" روستايي قديمي با کاروانسرايي کهن است که در شرق شاهرود و در کنار مسير ارتباطي شاهرود به سبزوار قرار دارد.مهم ترين جاذبه گردشگري اين روستا، کاروانسراي شاه عباسي و ديگر بناهاي تاريخي است.کاروانسراهاي بزرگ "مياندشت"، "ميامي"، "عباس آباد" و "الحاک" و نيز مسجد جامع فرومد،

مهم ترين بناهاي تاريخي در مسير ارتباطي شاهرود –سبزوار است.

شهرستان دامغان

چشمه علي

مجموعه "چشمه علي "در شمال شهر تاريخي دامغان و حدود 30 کيلومتري اين شهر، بين روستاهاي "آستانه" و "کلاته رودبار" واقع شده است. زمان فتحعلي شاه قاجار يک مسجد و يک عمارت در اين محل ساخته شد.بناي فتحعلي شاهي ميان رودخانه و وسط مجموعه تفريحي چشمه علي قرار گرفته است. مسجدي تاريخي نيز در ضلع جنوبي قرار دارد که اکنون مسجدي جديد، روي آن قرار گرفته است.درختان بيد و صنوبر، باغ هاي گردو، زردآلو، درختان ميوه، گياهان دارويي و ارتفاعات کوهستاني، به جاذبه هاي گردشگري اين منطقه افزوده است.قلعه هاي تاريخي" منصورکوه" و "مهرنگار" ،از ديگر جاذبه هاي تاريخي اين منطقه است.

سد شهيد شاهچراغي

سد شهيد شاهچراغي از جمله مناطق نمونه گردشگري استان سمنان است که در 12 کيلومتري دامغان قرار دارد. از جمله ويژگي‌هاي آن چشم انداز سد، قرارگرفتن در مسير گردشگران چشمه علي و برخورداري از آب و هوايي مطبوع و فضايي سبز است.سد و بخشي از کناره سد که به "درياچه سد" تبديل شده، جاذبه هاي گردشگري اين منطقه را براي تفريح و... فراهم کرده است.

گردکوه

منطقه کوهستاني گردکوه در 18 کيلومتري غرب دامغان قرار دارد. محور جاذبه هاي گردشگري اين منطقه ، "قلعه گردکوه" است که به "گنبدان دژ" نيز شهرت دارد.کوهي که قلعه گردکوه بر آن بنا شده گنبدي شکل است. گياهان دارويي – صنعتي و گونه‌هاي مختلف جانوري، بر جذابيت اين منطقه افزوده است.

چشمه قلقل

منطقه نمونه گردشگري "چشمه قلقل" در ۲کيلومتري شمال روستاي "دشتبو" ي دامغان قرار دارد.پوشش گياهي منطقه ييلاقي و گونه هاي جانوري آن نيز بيشتر شامل گونه هاي مناطق کوهستاني است.امامزاده"ميرجبرئيل" و بقاياي قلعه اي در شرق روستاي "تويه دروار"، از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است. در نزديکي اين منطقه ناحيه اي به نام "انگورستاني" با آبشار آکواريومي زيبا وجود دارد که طبيعتي چشم نواز را پديد آورده است.

پير خوشتر(خوشدر)

منطقه "پير خوشتر" در شمال غرب روستاي "کلاته رودبار" دامغان واقع شده است که در آن چشمه اي از درون کوه هاي آهکي مي‌جوشد.اين منطقه به سبب برخورداري از آب و هواي متنوع و گونه هاي مختلف جانوري، ظرفيت جذب گردشگران را دارد.

تنگه زندان

"تنگه زندان" در 53 کيلومتري شمال شهر دامغان قرار دارد. اقليم اين منطقه ترکيبي از زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل و مطبوع است.در کف اين منطقه آب سرد و گواراي چشمه سارهاي بالادست جريان دارد.از ديگر جاذبه هاي طبيعي اين منطقه، آبشار"نسروا" در 20 کيلومتري شمال شرق ديباج است.

شهرستان گرمسار

پارک ملي کوير

منطقه "سياه کوه" و "پارک ملي کوير" يکي از قديمي ترين مناطق تحت حفاظت در ايران است.اين منطقه در جنوب گرمسار و حدفاصل کوير مرکزي ايران و درياچه نمک واقع شده است.

جاذبه هاي گردشگري پارک ملي کوير، به ۲ بخش جاذبه هاي طبيعي و تاريخي تقسيم مي شود.جاده سنگفرش به عنوان يکي از شگفت انگيزترين آثار تاريخي از جاذبه هاي اين منطقه است، به طوري که اين جاده امکان عبور کاروان ها را، از ميان اراضي باتلاقي و شوره زارهاي حاشيه دشت کوير فراهم مي کرده است.بناي مشهور"قصر بهرام" يک کاروانسراي شاه عباسي است که کاروانسراي "عين الرشيد"، آبراه سنگي "سيه کوه" آب مورد نياز قصر بهرام را تامين مي کرده است . بقاياي "ساختمان حرمسرا" کاروانسراهاي "سفيد آب" و "لکاب" و آب انبار"قيلوقه"، از ديگر جاذبه هاي تاريخي اين منطقه است.

بنه کوه

منطقه نمونه گردشگري"بنه کوه" در شمال شهر گرمسار واقع شده است.اين منطقه به دليل قرار داشتن بر سر راه باستاني گرمسار(خوار) به مازندران، به لحاظ تاريخي و نظامي اهميت ويژه اي داشته است. قلعه باستاني" استوناوند"، "ريگ تپه" و "قلعه گبري"، از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است. به دليل قرار داشتن بنه کوه در بخش انتهايي رودخانه "حبله رود"، در اين منطقه انواع پرندگان و ماهي ها زيست مي کنند.

رامه

روستاي "رامه" و مناطق اطراف آن که منطقه نمونه گردشگري رامه را تشکيل مي دهد، در 55 کيلومتري شمال شرق شهر گرمسار واقع است که شامل چند روستا و مزرعه است.مناطق طبيعي چشم نواز اطراف روستاي رامه به ويژه ارتفاعات آن و حيات وحش متنوع و غني ، از جلوه هاي طبيعي اين منطقه است.طبيعت اين منطقه در بخشي از منطقه شکار ممنوع"خنار" قرار دارد.

بهورد

منطقه گردشگري"بهورد" در 32 کيلومتري شمال غربي بخش ايوانکي گرمسار قرار دارد. اين منطقه حدفاصل دشت و کوهستان واقع شده است.مناطق اطراف بهورد به ويژه ارتفاعات"قره قاچ" و گردنه "قوچ"، به لحاظ حيات وحش غني است و يکي از شکارگاه هاي مهم گرمسار محسوب مي شود.

قاليباف

روستاي کوهستاني و خوش آب و هواي "قاليباف" در 60 کيلومتري شمال شرقي گرمسار قرار دارد و به لحاظ اقليمي، از مناطق سرد و معتدل به شمار مي رود.پوشش گياهي اين منطقه متنوع است و از نظر حيات وحش، در مجاورت منطقه شکار ممنوع "خنار" با پوشش جانوري مناسب و مختلف قرار دارد. ساير جاذبه هاي تاريخي و طبيعي اين منطقه شامل آبشار، جنگل طبيعي بکر و بناهاي تاريخي و امامزاده هايي مي شود که در ارتفاع کوه قرار دارند.

شهميرزاد

شهر نمونه گردشگري بين المللي شهميرزاد در شمال سمنان واقع شده است و به دليل جاذبه هاي فراوان طبيعي، در تابستان و زمستان پذيراي گردشگران است.علاوه بر جاذبه هاي طبيعي مانند طبيعت سبز کوهستان و آب و هواي معتدل، برخي بناهاي تاريخي مانند "شيرقلعه"، "قلعه شيخي" و "دژوهل"(به عنوان يکي از کانون هاي مهم اسماعيليان) بر جذابيت هاي گردشگري شهميرزاد افزوده است.در شهميرزاد برخي از محصولات مانند گردو و آلو اهميت صادراتي و شهرت بين المللي دارند. هم چنين بزرگ ترين باغ گردوي جهان با وسعت 700 هکتار نيز در اين شهر واقع شده است.

جنگل رودبارک

رودبارک در 80 کيلومتري شمال شرق سمنان و در مسير راه شهميرزاد به "فولاد محله" در شهرستان مهديشهر و در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز واقع شده است.اين منطقه بخشي از منطقه حفاظت شده پرور است و به دليل جنگل هاي پهن برگ و آب و هواي خنک به ويژه در فصل تابستان، مورد توجه گردشگران قرار مي گيرد. چشم انداز رودخانه در مسير جنگلي، از دلايل نام گذاري اين منطقه به "رودبارک" است. تنوع گونه هاي گياهي و جانوري، دماي مناسب به ويژه در فصل تابستان و چشم اندازهاي طبيعي، از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است.

غار دربند

"دربند" منطقه سرسبز کوچکي است که در حدفاصل مسير مهديشهر به شهميرزاد واقع شده است. مهم ترين ظرفيت گردشگري اين منطقه، آب و هواي مطبوع، طبيعت بکر و غار دربند است.غار "دربند" در شيبي تند و در کمرکش کوهي آهکي واقع شده است. اين غار با 140 ميليون سال قدمت، از غارهاي آهکي بزرگ ايران است که طول آن به حدود 150 متر مي رسد.حداکثر ارتفاع از کف غار 30 متر است.ستون هاي بزرگ استلاگتيت و استلاگميت و ديواره هاي آهکي، از جاذبه هاي اين غار است.

پرور

منطقه نمونه گردشگري "پرور"در شمال شرق شهميرزاد قرار دارد که به عنوان منطقه حفاظت شده "پرور"، شناخته مي شود و پوشش گياهي متنوع دارد.اين منطقه روستاهاي پرور، کاورد، تمام، تلاجيم، فينسک و ملاده را شامل مي شود. قلاع، تپه هاي باستاني، بناهاي تاريخي متعدد و کاخ ابراهيم خان در ملاده، از جاذبه هاي تاريخي مذهبي اين منطقه است. چشم اندازهاي طبيعي، انواع گونه هاي جانوري شامل خرس، گربه وحشي، خوک و کبک ، انواع گونه هاي مرتعي، ييلاق هاي متعدد و انواع گياهان دارويي، از جاذبه هاي گردشگري «پرور» است.

چاشم

روستاي «چاشم» از توابع بخش شهميرزاد شهرستان مهديشهر، در 19 کيلومتري شمال غربي شهميرزاد واقع شده است و در پاي قله کوه "نيزوا" قرار دارد."چاشم" روستايي کوهپايه اي است و آب آن از چشمه و قنات تامين مي شود.مهم ترين جاذبه گردشگري اين منطقه، ارتفاعات زيبا و چشم نواز نيزوا، چشمه روزيه، تپه هاي باستاني، امامزاده ها و... است .امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: