ساخت موتور بخار ويژه خودروها، ابتکار محقق ايراني براي جايگزيني بنزين با آب
خراسان - مورخ یکشنبه 1388/06/15 شماره انتشار 17357

مخترعان کشورمان موفق به طراحي و توليد موتور بخار نوين براي خودرو شدند.

مهدي پهلواني مجري طرح در توضيح اين دستاورد به خراسان گفت: موتور بخار نوين به جاي استفاده از سوخت هاي فسيلي مانند بنزين و گازوئيل از آب براي ايجاد نيرو در موتور استفاده مي کند و نياز به سوخت ديگري هم ندارد، تنها سوخت آن آب است که به بخار تبديل مي شود و انرژي مورد نياز حرکت خودرو را تامين مي کند.

اين پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: اساس کار اين موتور با بخار آب است که با استفاده از فرآيندهاي ترموديناميکي، انرژي موردنياز براي تبخير آب فراهم مي شود.

رادياتور، سيستم هاي جرقه و واير و سيستم هاي برقي در موتور بخار نوين خودروها حذف شده اما ابعاد و مشخصات آن مانند ساير موتورهاست.وي با اشاره به اين که در شرايط ترموديناميکي موتور بخار نوين، بخار در دماي ۳۸۶ درجه سانتي گراد به بخار فوق داغ تبديل مي شود، گفت: بدين شکل قدرت خيلي زيادي در حدود ۳۰۰ اسب بخار براي خودروها توليد مي شود که علاوه بر قدرت انبساطي، قدرت انفجاري هم ايجاد مي کند که به آن «چکش بخار» گفته مي شود و مي تواند به راحتي به بدنه موتور آسيب برساند لذا بايد بدنه و جنس پيستون اين موتور از آلياژ مخصوصي ساخته شود که بتواند قدرت بالا را تحمل کند.پهلواني در مورد تفاوت موتور بخار نوين با ساير موتورها اظهار داشت: همه موتورها ۴ سيکل دارند اما در اين نوع موتور، يک نيم سيکل به آن ها افزوده شده که همان فرآيند ترموديناميکي است.

وي در تشريح نحوه عملکرد موتور بخار نوين افزود: زماني که استارت موتور زده مي شود مانند همه موتورها، ابتدا ميل لنگ مي چرخد اما به جاي بنزين، آب در سيلندر تزريق مي شود. فرآيند ترموديناميکي يا همان نيم سيکلي که به موتور اضافه شده است در همين زمان انجام مي شود در اينجا قطعه اي جديد به نام الکتروموتور به موتور اضافه شده است که سبب تبخير آب مي شود. محيط موتور طوري طراحي شده است که براي تبخير آب در سيلندر و تبديل بخار به بخار فوق داغ، ۳۸۶ درجه حرارت بيشتر نياز نيست و در واقع، بخار فوق داغ در شرايط خاص سيلندر به وجود مي آيد.پهلواني که سيستم موتور بخار نوين را به ۲ شکل براي خودروهاي درون شهري و خودروهاي برون شهري طراحي کرده است، خاطرنشان کرد: در موتور خودروهاي درون شهري فرآيند فوق صورت مي گيرد اما در موتور خودروهاي برون شهري، يک ماده خاص ساده به آب اضافه مي شود که قدرت موتور را ۲ برابر مي کند.وي ادامه داد: زماني که تبخير صورت گرفت، بخار فوق داغ ايجاد شده که قدرت بالايي دارد پيستون را به سمت پايين هدايت مي کند و سپس فرآيند کار موتور مانند عملکرد ساير موتورها ادامه پيدا مي کند و پس از بالا  آمدن پيستون به سمت بالا، بخار آب از سيلندر خارج مي شود و با ادامه فرآيند به همين شکل، خودرو مي تواند حرکت کند.

اين مخترع محل قرار گرفتن آب در خودرو را همان باک بنزين اعلام کرد و گفت: با استفاده از موتور بخار نوين، خودروهاي درون شهري تا ۸۰ کيلومتر در ساعت و خودروهاي برون شهري تا ۲۰۰ کيلومتر در ساعت قادر به حرکت هستند.

وي با بيان اين که محدوديتي در مقدار مسافت طي شده خودروها با موتور بخار نوين وجود ندارد، ادامه داد: از آن جايي که آب، ماده اي برگشت پذير است، مي توان آن را دوباره به چرخه برگرداند لذا مي توان از  آن براي طي مسافت هاي بسيار طولاني استفاده کرد، زيرا آب به بخار تبديل مي شود و با کمک خنک کننده ها و يا مولدها، دوباره به باک برگردانده مي شود، حتي مي توان پيش بيني کرد خودرو با سوخت آب تا ۲۰ هزار کيلومتر مسافت را طي کند. از سوي ديگر، وقتي آب وارد پروسه موتور مي شود، آلوده مي شود و اين آلودگي تا حدودي قدرت تبخير آب را پايين مي آورد لذا آب مصرف شده پس از مسافت ۲۰ هزار کيلومتر بايد تعويض شود و در واقع نمي توان گفت آب تمام شده است.

وي از گسترش تحقيقات با هدف کاربردهاي نظامي در صنايع کشتي راني و زيردريايي ها خبر داد و گفت که به زودي موتور بخار نوين براي زيردريايي ها را به ثبت خواهد رساند.پهلواني در بيان مزيت هاي موتور بخار نوين اظهار داشت: استفاده از آب به عنوان سوخت، علاوه بر مزيت دسترسي راحت و ارزان، آلودگي زيست محيطي نيز به دنبال ندارد.ضمن اين که سيستم موتور بخار نوين به گونه اي طراحي شده است که قابليت استفاده هم از آب شيرين و هم آب شور را دارد.اين مخترع با بيان اين که پس از ۴ سال موفق به نهايي کردن طرح خود شده است، افزود: هم اکنون موتور بخار نوين در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکيت صنعتي ايران به ثبت رسيده است و کارشناسان ايران خودرو هم کارکرد اين موتور را تاييد کرده اند. وي در مسابقات بين المللي اختراعات و نمايشگاه کشور سوئيس در سال ۲۰۰۹ موفق به دريافت ديپلم افتخار شد.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: